Tipy a triky (nejen) pro začátečníky

Proxxon a ti druzí – jak jsem investoval do kvality

100_8025Dříve nebo později ta chvíle přijde. Potřebujete brousit, vrtat, frézovat. Ale není čím. Vrtat se dá “ručně” ale to je dost nepraktické. Frézovat se dá pilníkem, ale to zabere věčnost. Brousit se dá šmirglem, ale kdo by se s tím dělal… A proto nám spadla z nebe modelářská fréza, vrtačka… říkejte si tomu jak chcete 🙂

Pro začátek jsem se rozhodl pořídit řádně levnou, jak se tak mezi námi modeláři alibisticky říká “na vyzkoušení”. Za pět set včetně sady nástrojů to byl na první pohled kup století, co by na tom tak mohlo být, že.

100_6894

Malá vrtačka na 12 V, k tomu trafo. 12 000 otáček, čudlík zapnuto/vypnuto. Vypadá to snadno.

100_6898

K tomu kleštiny (velikosti odpovídají velikosti stopek příslušenství).

100_6906

Upnutá kleština.

100_6899

A celý komplet s trafem.

100_6902

Říkáte si pořád “taková sympatická vrtačka”? Jen do chvíle, než jí zapnete… V čem je zakopaný pes?

1) Vrtačka je jen hřídel od motoru bez nějakého upevnění v ložiscích = vibruje sama od sebe.

2) Po upnutí nástroje vidíte, jak vibruje i sám nástroj díky naprosto nedostatečného usazení hřídele.

3) Kleštiny upínají nástroje tak, že je vlastně neupínají. Kleštiny jsou totiž moc velké a zde se bohužel vůle netolerují.

To všechno stačí na to, aby se z jakékoliv práce stala noční můra. Po chvíli máte pocit, že se vám rozletí ruka. Díky vibracím vrtačky vždy nástroj “ustřelí” takže pokud jste chtěli vrtat v bodě A, vrtáte rázem v bodě A + 2 mm neurčítého směru. Vyvrtat otvor vrtáčkem, který má rozptyl větší, než je sám, uznáte sami, že je celkem náročné. Bez předpřipravené díry ve vrtaném předmětu nemáte šanci chytit nějaké určené místo. I tak potom vrtáček vyhloubí otvor přibližně 2x větší než jste požadovali. Čím menší vrtáček, tím je to horší. Navíc čím menší, tím raději se láme díky tomu, že je prostě potřeba někdy více zabrat, což je souboj člověka, vrtačky, vrtáku a materiálu. Trochu moc elementů najednou. Nástroje díky nepřesným kleštinám vypadávají a prokluzují. Musel jsem je obkládat kousky papíru nebo všeho co bylo po ruce.

Jistě, pracovat se s tím dá. Jsou lidé, kterým práce s takovou vrtačkou nevadí, nebo to mají jen na příležitostné “šmrdlání” a říkají si, že nic dražšího nepotřebují. Proč ne, nikomu to neberu (to jen, aby to nevypadalo, že někomu vnucuju svoje názory, jen nabízím vlastní pohled). Vybrousil jsem s tím třeba oba odlitky Regionovy. Nahrubo jsem odfrézoval co šlo a následně vše dodělal ručně. Nepřišlo mi na tom nic divného, říkal jsem si že nějakou tu námahu do toho vložit musím.

Jenže jen do doby, než jsem si říkal, jestli by to nešlo přeci jen trochu vylepšit. První mě napadla regulace rychlosti. Ano, 12 V dává třeba FZ1. Stačí propojit na výstup z trafa a regulace je na světě. Je to ovšem takové domácí kutilství, které ve výsledku jen znepříjemňuje život.

Proto jsem se začal poohlížet jinde. Prolezl jsem fóra, obchody, reference. Varianta byla koupit nějakou o třídu vyšší vrtačku v ceně kolem 1000 Kč. Slyšel jsem na ně dobré reference. Jenže člověk nesmí mít klapky na očích. Když se podíváte pozorně, najdete i na tu úplně nejobyčejnější vrtačku názory “já jsem s tím spokojený”, “mně se s tím dělá dobře”, “na obyčejnou práci naprosto vyhovuje”. Přitom já jsem byl nespokojený. Nechtěl jsem to riskovat znovu.

Proto jsem zabrousil do sortimentu firmy Proxxon, která vyrábí nářadí ještě o třídu výš a spolu se značkou Dremel se řadí ke špičce. Ten zeleno-žlutý design si musí zamilovat každý, už při pohledu máte tak trochu pocit výjimečnosti. Takže jsem se rozhoupal a objednal.

Moje vyvolená je Proxxon Micromot 50EF.

100_8025

Od Micromot 50E se liší tím, že nemá kleštiny, ale sklíčidlo. To je vhodnější (ba přímo nezbytné) pro vrtáčky různých průměru. Naopak se nehodí pro frézování, kde probíhají boční tlaky na osu vrtačky.

100_8032

Na ty jsou naopak vhodné kleštiny v šesti průměrech, opět Proxxon, na levné kleštiny už nevěřím. Dají se přikoupit zvlášť (stejně jako sklíčidlo). Obě varianty (sklíčidlo i kleštiny) šly našroubovat i na původní vrtačku, pokud by si chtěl někdo pořídit jen sklíčidlo k jiné vrtačce…

100_8060

Já jsem to udělal lišácky a k vrtačce jsem si rovnou přiobjednal i prodlužovací ohebnou hřídel, která obsahuje sklíčidla už v ceně. Takže jsem se vyhl situaci, kdy bych časem koupil hřídel a měl sklíčidla dvoje. Dvě mouchy jednou ranou. Hřídel je dobrá pro jemnější práci a do míst, kam by se vrtačkou špatně dostalo (třeba do koutů vnitřku odlitku). Upíná se do běžné kleštiny či sklíčidla, takže lze použít s jakoukoliv vrtačkou. Teoreticky by se tedy dala použít jako nástavec na nekvalitní vrtačku pro odstranění vibrací, ovšem za tu cenu je to asi zbytečný luxus.

100_8054

A k tomu univerzální Proxxon napájecí adaptér – s regulací rychlosti (je asi o 150 Kč dražší než ten bez regulace, ale nikdy nevíte, kdy se může hodit). Výhodou takového adaptéru je totiž to, že má zdířku univerzální a nasunete do ní cokoliv od různých vrtaček až po pájku.

100_8048

Takže můžete postupně příslušenství přikupovat a zdroj vám už zůstane.

100_8042

Vrtačka má regulaci rychlosti od 5 000 ot/min po 20 000 ot/min. Nutno říct, že na 20 000 je to pořádný “fičák” a mám z ní už strach i já 🙂 Drží se velmi dobře, je lehká a vyvážená i při držení velmi nízko.

100_8028

Trafo má regulaci napětí od 1 do 5, což je velmi důležitý údaj když nevíte, co ta čísla znamenají 🙂 Takže spíše slouží pro osobní orientaci. Vedle regulace je dioda oznamující, že je v trafu “šťáva”. Na druhé straně jsou otvory pro skladování nástavců a zdířka pro nástroje.

100_8037

Na boku potom odkládací prostor pro nástroje.

100_8034

Pokud nevýhody levné vrtačky byly rozepsány ve třech krocích, zde je to přesně naopak. Žádný z neduhů se nekoná. Vše drží na svém místě, vrtačka sama o sobě nevibruje, nástroje jsou dokonale vystředěné. Do sklíčidla upínám i vrtáčky 0.3 mm naprosto přesně, vrtání otvorů není žádný problém. Do kleštin zapadne dokonale i příslušenství z původní sady z levné vrtačky, vše drží pevně.

S pomocí takové vrtačky se díky možnosti precizní práce dá odlitek vybrousit naprosto celý tak, že na pilník nebo šmirgl nemusíte vpodstatě ani sáhnout (neplatí samozřejmě pro finální dokončování jemným brusným papírem atd).

S původní vrtačkou jsem brousil odlitek hodinu. Za tu dobu mi 10x vypadl nástroj z kleštiny a vše jsem znovu provizorně upevňoval. Vybrousil jsem velmi hrubé otvory do oken a zbavil se hrubě nálitku na spodku skříně. Následné ruční dobrušování zabralo další dvě hodiny. S novou vrtačkou jsem za hodinu vybrousil celý odlitek včetně dokonale vybroušených oken a tenkých stěn. Tak si vyberte jestli se chcete trápit nebo pracovat.

Jak sami zjistíte, kvalitní pomocník vynahradí 10 dalších nástrojů. Dá se s tím dělat spousta věcí navíc, které dříve nešly. Takový nástroj vás posune zase o ten pomyslný stupínek výše a ono když to “odsejpá”, tak tu radost a pocit dobře odvedené práce budete mít mnohem větší. Pokud se hodláte modelům věnovat větším tempem než 1 model za 10 let, určitě se investice vyplatí!

31 komentářů: „Proxxon a ti druzí – jak jsem investoval do kvality

  • Ahoj mám Proxxon FBS 230/E už asi 6 let.začínal jsem taky s tim vibrátorem a po koupi týhle vrtačky naprostá pohoda.Jediná závada(jestli se tomu tak dá říct),že mi asi po 3 letech od koupení měnili ložisko,který začlo být hlučný ve vyšších otáčkách.Napájení mám na 230V a protože mám kočovnou dílnu,beru to jako velkou výhodu.Nemusim s sebou tahat trafo.Těch 20000 ot. jsem se taky na začátku bál,ale když budeš řezat něco kovovýho je to potřeba(jen bacha,kotoučky se občas zakousnou a roztrhnou)

  • Ahoj, já používám DREMEL 398 s prodlužovací ohebnou hřídelí a kleštinami taky od Dremelu a je to taky špička.Pulzní regulace, digitální zobrazení otáček na displeji, nastavitelné otáčky od 5000 do33000 po 1000. Absolutní pohoda. Opravdu se vyplatí investovat do kvality. Předtím sem měl frézu EINHELL, kde se asi po roce úplně rozpadla ohebná hřídel a začaly odcházet ložiska= NEBRAT. Něco podobného vyrábí i Black Decker = NEBRAT. Fakt jen kvalitku Dremel, nebo Proxxon

  • Zdravím,
    už nějakou dobu si čtu Vaše články a chválím..dal jste mi spoustu tipů co a jak dělat.. K tomuhle článku jsem se chtěl zeptat, zda jsem pochopil správně, že ten napájecí adaptér od Proxxonu máte k té vrtačce jakoby navíc, že ho máte jako univerzální zdroj? Udělá vrtačka svou práci i bez něj, že?? Díky za odpověd..

  • V elektrice nejsem moc zběhlý, ale mám pocit, že to trafo vydává nějaké “speciální” napětí, které té vrtačce chutná (souvisí to s kompenzací otáček vzhledem k zatížení nebo tak nějak) takže bych asi nějaký neoriginální zdroj v tomto případě rozhodně osobně nepoužíval. Ale opravdu nevím… Jako univerzální je ten zdroj jen k ostatní nástrojům Proxxon (pájky, gravírky, pilky atd). Nic jiného bych do toho pro jistotu také nezapojoval…

  • Taky jsem prošel stejnou anabází pokus,omyl.Už mám druhý, předchozí neměl regulaci,což byla nevýhoda.Pozor na nástroje o větší hmotnosti i sklíčidlo, brzy odejde ložisko,nové už nebylo tak kvalitní. Sklíčidlo jsem koupil u Banků asi 125 Kč pasuje i na brusku Asist na 230 Volt.pozor ta s regulčním kolečkem se brzo pokazí, ta regulace, je lepší s digitální, tu používam na obruš. odlitků uvnitř pomocí smirkových kotoučků nasunutých na gumových stopkách z Lidlu za 130 Kč dřevěná krabička se spoustou brousků m.jiné i diamantový řezací kotouč na vše. Dále zubařské frézky a taky specielní nástrojářsou frézku s diamantovým povrchem-žere i ocel. Ke zdroji, je 230/16 Volt 2Ampéry!Asi 40W, usměrněno diodovým můstkem bez filtrace! Regulace pracuje jen s nevyhlazeným napětím, když použijete např. vyhlazený adaptér, tak bruska jede stále naplno. Takže trafo a 4 diody do můstku. Pozor Piko FZ je slabé.Mnoho zdaru a ještě taková maličkost “VŽDY BRÝLE” s jedním okem se asi hůř modelaří. Pavel

  • to Colin:
    tak si kup verzi na 230V a nepotřebuješ to trafo.

  • Ta vrtací bruska co mám FBS 230/E je stejně těžká jako FBS 12/E.Teda alespoň podle katalogu maj obě 450g.Je sice dvakrát těžší než ta tvoje,ale zatim mi to nějak nevadilo.Zase by měla mít 2x takovej výkon

  • Já osobně mám s frézkama taky svý zkušenosti. Co se týče číny tak takový ty malý “buřtíky” to je naprd, vyklá se to a dělá to jen zle. Ale mám ještě jinou čínskou a ta má dokonce ložisko a regulaci, je s ní radost brousit a díky známosti v elektro obchodě sem jí měl zadarmo. Ale co s týče kleštin tak mám opačný zkušenosti než VoVo. Právě naopak moje kleštiny jsou moc úzký na vrtáčky a jiný brousící bazmekli a tak to tam musím rvát vším možným. Ale drží.

  • Ano, potřebuješ. Je to to samé co mám já, jen s kleštinami a ne sklíčidlem. Všechno, co je v sekci “ruční nářadí na 12 V” potřebuje externí zdroj.

  • Tu “minivrtačku” jsem si koupil také “na vyzkoušení”. Samotná, v černé barvě, pouze s kleštinou 2,4 na burze za 120,-. To je skoro cena za motorek 12 V. Vrtat s ní nemíním a používám jí pouze příležitostně jako brusku. Napájím jí z trafa FZ1. Záleží, zda soudruzi v Číně udělali chybu (např. horkovzdušná pistole Tesco, vydřené ložisko po celkem 1 půl hodině provozu, bohužel až po záruce). Při pořizování takového nástroje záleží především na míře využití. Je třeba počítat s životností 10 let. I taková firma jako Narex, zajišťuje náhradní díly pouze 10 let po ukončení výroby. Minibrusky Proxxon jsem objevil v hobymarketu Bauhaus, ale pracovníci mi nebyli schopni podat důležité informace. Zdá se, že je nabízejí jen proto, že je to také německá firma. Obrátil jsem se proto přímo na stránky firmy http://www.proxxon.com . Štítkový výkon: Firma Proxxon udává na štítku maximální výkon, nikoliv jmenovitý výkon. Např. minibruska se štítkem 100 W má jmenovitý výkon 60 W a potřebuje tudíž napájecí zdroj 12 V, 60 W. Pokud by se jednalo o spotřebič na síťové napětí 230 V, bylo by to jasné nevyhovění normě, která požaduje údaj jmenovitého výkonu. U spotřebičů na 12 V to firma Proxxon takto obchází a tím u mě velmi pozbyla důvěry. Normu na spotřebiče 12 V jsem zatím nenašel, pokud existuje. Regulace: Regulace může být buď ve zdroji nebo v minibrusce. Minibrusku je možné napájet z jakéhokoliv zdroje 12 V. Pokud má minibruska regulaci, tak ta funguje pouze při napájení ze zdroje usměrněného, ale nevyhlazeného napětí (transformátor s usměrňovačem bez kondenzáru, žádný stabilizovaný zdroj, žádná autobaterie). O středním kontaktu konektoru jsem žádné informace nenašel, patrně slouží jako klíč proti záměně polarity. Protože jsem potřeboval malou váhu a malý rozměr při uchopení do ruky, nakonec jsem si koupil gravírku Proxxon (malý výkon, pouze samosvorné kleštiny 2,4) a brusku Extol v soupravě s ohebnou hřídelí. Ty se prodávají v poněkud obskurní prodejně Madal Bal v Praze v Rytířské (údajně též na Floře). Nástroje si pořizuji jednotlivé podle potřeby, převážně Proxxon a Dremel. Protože brusky používám velmi málo, nejsem schopen podat recenzi.

  • no, ja mam 30 let starou vrtacku PIKO a nevymenil byc ji za nic, je sice jen zapnuto/vypnuto, ale postavil jsem s tim rajku ze stavebnice uplne v pohode, a tech nalitku bylo hodne

  • Já po pročtení mnoha recenzí a vyzkoušení Proxxonu šla rovnou do Proxxonu a jsem s ním naprosto spokojená. Nedávno mi kámoš půjčil nějakou frézku noname za 400 a s tím se fakt nedá pracovat. Hrot frézky se tak komíhal, že se člověk nemohl trefit kam chce ani omylem. Hned jsem si koupila i ten bowden a dělá se s tím fakt skvěle, neměnila bych.

  • mám tu FBS 240/E a na jemnou práci zozhodně je moc těžká, alespoň pro mě, ale s tim bowdenem je to paráda – držíš ho jak tužku, prostě dokonale obratný nástroj.

  • honzajbanzaj: Ano mam jí taky. Sice sem jí zatím moc nepoužil, ale při zkušebním vrtání (do pravítka) se zdála být docela dobrá. Nevíš jestli se na tuhle vrtačku dá sehnat ještě nějaké příslušenství typu vrtáček atd? Ono to vyp/zap stáčí, protože regulaci otáček a směr otáčení se dá regulovat na trafu, třeba mém starém FZ1. 😀

  • Dik za radu s reguleci, pouzivam stabilizovany zdroj ze stareho pocitace.Vrtaky sezenes vsude, nejsou zadne specialni , ja vrtam vrtaky od 0,5mm ale mensi pujdou taky, jenze ty nemam. dou tam dat max 3mm.Na vetsi pouzivam AKU sroubovak.

  • Jestli někdo hledáte, dnes v Lidlu spatřena frézka asi za 600 a sada nástrojů asi za 150 Kč. Mimo to sada mininářadí (šroubováky s výměnnými bity, pinzeta, lupička) za 150 Kč.

  • Otázka je, jaká kvalita. I když v Lidlu mají v těhle akcích věci, které vydrží. Nicméně po přečtení článku a zakoupení proxxonky jsem s ní tři roky spokojený 🙂

  • Zdravim,
    co se tyce tech levnych minivrtacek, zalezi kus od kusu. Uz jsem mel v ruce i “vibrator” s rozptylem cca 1mm, tu jsem okamzite vratil. Ale mam i takovou, ktera byla perfektni – nez jsem castym brousenim opotreboval kluzne lozisko motorku. Opravdu zalezi kus od kusu.
    Mam i vrtacku (frezku) z Lidlu, za maly peniz velice slusny nastroj. Jen privodni kabel je moc tuhy, radsi vrtam tou “cinou”.
    PS: U te ciny se da snadno vymenit motorek, pokud je vyvazeny ten bazmek na uchyceni klestinek/sklicidla. Taky pozor na levne sklicidla, zase zalezi kus od kusu…

  • Dobrý den, je to sice už nějaký čásek, ale právě teď se také zabývám výběrem modelářské frézky a zvažuji právě Proxxon. Při vyhledávání mi to našlo i Váš článek. Měl bych na Vás ale specifický dotaz, jelikož jste asi momentálně jediný uživatel, který koupil Proxxon Micromot 50EF (s regulací ot.) a zdroj MICROMOT NG 2/E (též s regulací ot.). Nejsem moc zběhlá v elektrotechnice, ale vy jste osoba která to může vyzkoušet nebo možná má již vyzkoušeno.
    Zajímal by mne případ kdy snížíte otáčky na vrtačce na minimum a zároveň na zdroji navolíte nejnižší hodnotu – je možné se dostat po těch deklarovaných 5000ot ??
    Zajímá mne to s pozice plastikového modeláře, kdy ostatní kolegové doporučují brousit na co nejnižší otáčky, aby nedocházelo s tavení plastu. A zároveň i jako 3D tiskaře pro úpravu výtisků, kdy otáčky budou hrát také podstatnou roli, jelikož například tiskový materiál PLA už při 60 stupních měkne a degraduje.

  • Jestli to je zrovna těch 5000 nedokážu změřit ani posoudit, ale odhadem ta rychlost je skutečně znatelně malá a myslím, že pro daný účel by to mohlo být použitelné. Na vrtačce samotné je rozsah uvedený jako 5000-20000, ale není tam řečeno, při jakém napětí ze zdroje 🙂 Při pokusu regulace trafem je snížení rychlosti otáčení ještě minimálně dvojnásobné (mezi min a max na trafu), takže jestli ve výsledku pod 2500? Brousím běžně obyčejné kitařské plasty a při nejnižších otáčkách nikdy k zahřívání (natož k tavení) nedochází, s PLA zkušenost nemám. Teplota se dá samozřejmě snížit i menším tlakem na materiál a pomalejší prací, a také nástrojem. Je asi moc jednoduché říct “tyhle otáčky už taví”. Asi jsem moc nepomohl 🙂

  • VoVo … naopak jste pomohl VELICE … nejpodstatnější informace zazněla a to ta, že při kombinaci regulované minivrtačka a regulovaného trafa dojde ke snížení otáček pod uvedenou hodnotu výrobce 😉 Jen je škoda, že něco takového nenabízejí v nějakém setu :-/

  • @Anonym …. tyto sady se prodávají i v ČR … zásadní ale bohužel na tom je, že v těchto sadách je zdroj NG 2/S, čili bez regulace otáček. Pokud bych se s touto sestavou chtěl dostat pod kýžených 5000ot, musel bych do toho ještě zapojit nějakou elektrotechnickou vychytávku na regulaci. Bohužel, jak jsem se pídil na Ebastlirna.cz, to není nic jednoduchého, jelikož proti běžným trafům (stabilizovaným) má Proxxon specialitu, že jeho trafa jsou tzv. NEFILTROVANÁ.
    Tudíž by záleželo pouze na vůli prodejce, zda by byl ochoten zaměnit (za příplatek) z této sestavy trafo NG 2/S za NG 2/E (regulovatelné).

  • Proxxon má tu výhodu, že je krásnej. Konečně jsem si dopřál do dílny jednu nezbastlenou kvalitní věc, která není čínská 🙂 Určitě by to šlo nějak obejít, ale nebude to Proxxon 🙂

  • Ten Proxxon zdroj používa triakovú reguláciu výkonu, takže treba nájsť nejaké zapojenie s triakom a skúsiť to.

  • Vážení přispěvatelé, rádi bychom vám nabídli možnost recenze či testů produktů PROXXON. V současné době aktivujeme Facebook a chystáme se spustit blog pouze s tématem mikronářadí Proxxon (dovážíme Proxxon do ČR již nějaký ten pátek) a rádi bychom Vás požádali o návrh témat, produktu či cokoliv jiného spojeného s Proxxonem. Postupně budeme připravovat recenze na všechno produkty, a proto budeme rádi, když nám pošlete tip, s čím máme začít. Předem děkujeme a těšíme se na na řadu společných akcí…
    https://www.facebook.com/RFtechnik.sro/?modal=composer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..