MUV bez pojezdu
Velikonoční prázdniny za dveřmi a já mám jakožto “druhák” čas na psaní a lepení. MUVku snad každý zná ale co když, jako já, ji zprasíte a je vám líto jí vyhodit? Udělejte jí jako zapomenutou někde na slepé koleji.
MUVku jsem si koupil od Hekttora před třemi roky a hned jsem ji “zničil”, neboť jsem ji slepil bez skel a bez světel, takže jsem ji někam zahodil asi po půl roce. Před nedávnem se našla a s ní jen nepatrné množství zbytků, ze kterých jsem toho vykouzlil snad dost na zamaskování. Předně jsem si vzal papírový kapesníček, který posloužil výborně jako plachta na zakrytí světel, která tam jakoby nejsou.
Dále jsem plachtu lehce napatinoval, aby to nevypadalo tak bíle. Jednalo se o Agama světlou rez(já vím, nepříliš ideální).
Pak přišel na řadu drátek v bužírce jako trubka na cokoliv a kolejnice, na kterou jsem nalepil vytisknutý výstražný kříž. Pískáček a ta bedna jsou pozůstatky starého modelu(Flash disku si nevšímejte, je jen jako rychlá podpěra)
No a na finále už jen dodat dřevo a je to hotovo. Možná ještě přijdou na řadu obtisky ale to jen loga drah, ale až se rozhodnu jestli to budou ČD nebo ČSD, zatím nevím.
Tak a už se jen podívejte na fotky z diorámatu. Samozřejmě, že MUVka nebude na kolejišti takhle na volné trati ale bude, jak už jsem psal, někde na vlečce na nádraží.
Ahoj,chci se jen zeptat, druhak na 8mi letem nebo 4 letem gymnaziu?Ja jen ze jsem v 9.tř a začínal jsem v 7. moje začátky byly take ponekud neslavne, ale i tak trochu lepsi(az na jeden muj clanek, ktery nebudu jmenovat)
Jinak k modelu:Rekl bych, ze kdyz uz, tak napatinovat i MUVku,zvlaste pojezd a loznou plochu,nejlepe i nejak zarezavet kolejnici, trubka z dratu je zajimavy napad, ale chtelo by to asi striknout surfacerem(staci na auta za 89 kč), napatinovat a tyky jsem nikdy nevidel, i kdyz je mozne ze neco takoveho existuje, ale podle me vsechny takoveto roury byvaji srolovyne na mnohem vetsi prumer, dokonce i drenazni. Krajinu by to chtelo taky zlepsit, zvlaste ten strom, lezou draty, foliaz divne…Skus se kouknout na muj clanek o bvp, tam je videt trocha nedokoncene krajiny, a nebo pak na clanek o tatre 813, ktery pripravuju
PS: rekl bych, zes tu muvku zmrsil, protoze si nepouzil surfacer, ale sel barvou rovnou na kov
Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Každý jsme nějak začínali a zkazili nějaký ten náš výtvor. Asi bych z modelu vyndal kolečka a celý bych jej na dva dny “naložil do kyseliny solné ,kde by se krásně barva sloupla ,řádně bych jej omyl a pokusil se Muvku natřít nebo stříknout. Že nemá okna? No nevadí, “zasklil” bych je barvou na sklo (o té je tu pěkná recenze a funguje to), nebo Clearfixem.
Já jsem surfacer ještě nikdy nepoužil. Trochu o tom uvažuji, že bych si jeden koupil a zkusil, co to udělá. Nicméně, je také velmi důležité pro rovnou čáru nebo oddělení dvou barev použit pásku (já používám Tamyia pásku) jinak to vypadá, tak jak to vypadá. Jinak krásný kousek na slepou kolej, možná bych tam přidal trochu rzi.
Ať se daří! 🙂
Starsivlk:
S tou HClkou bych byl opatrný. Dva dny ji mít kdekoliv volně přístupnou je „vohubu“, hlavně ze zdravotního hlediska. Pozor na to, že koncetrovanější bude reagovat s Sn a Pb obsaženými v pájce. Běžně dostupná (33 %) pájku rozpustí za dva dny zcela hravě, nemluvě o lepidlech.
Na leptané modely je dobrý horký louh, ale na toto bohatě postačí chvilka koupele v acetonu, postačí možná jen párkrát potřít.
Surfacer na leptané modely spíše nedoporučuji, má tendenci se loupat, nejvíce ve chvíli odstraňování posledního proužku maskovací pásky z modelu.
Autorovi:
Spíš než skla a světla to bylo horší slepení/spájení celého modelu a následně jeho barevná úprava. Určitě ses poučil z chyb a příště se budeme těšit na nějaký parádní model! 😉
Tak to s tim loupanim je zajimave, najednou se bojim o sve modely, vsechny resinove a leptane modely mam totiz tak, ze mam surfacer a na nem barvu, nikdy se nic neslouplu , i kdyz jsem s tim delal m 152 v modro-bílo-žlutém nátěru ODS(s politiky by nemelo mit nic spolecneho) a paska nic nestrhle(ten ale neni leptany, ale mam odskouseno, ze je jedno, jestli mam surfacer nebo ne, malirska paska to strhne, ale staci pouzit modelarskou, nebo tu malirskou nekolikrat prilepit na cisty stul a odlepit. Ale ja mam zatim bohuzel skusenosti jen s malymi lepty, jelikoz plosinak od hekTTora jeste nemam nabarveny, ale pouze v surfaceru.
A jeste, je to mozna neofbie, ale kyselinu ani louh bych neriskoval, skusil bych to obrousit ocelovym kartacem. (pouzivat jen u kovovych modelu)
Proč tu barvu odlakovávat??? Stačí si vzít smirek o minimální zrnitosti 2500 a jde to perfektně dolů. Původně jsem měl v plánu koupit smirek 3000-6000 ale ten jsem nesehnal.
A teď já 😀 já surfacer vůbec nepoužívám, nějak neni důvod, ikdyž ho mám doma. Párkrát jsem to použil, ale že by mě to nějak nadchlo… Smradlavost a ředění acetonem mě odrazuje. Naučil jsem se používat základovku ve spreji, stačí úplně ta nejobyčejnější za 110 kaček. Když člověk pracuje šikovně, ani to nezalije detaily a podobně. Suché je o hned a brousit se to dá taky. Je tedy pravda, že z leptu se mi loupe všechno (ale jenom při fakt hrubém zacházení), takže spíš než v kvalitní barvě to bude v kvalitním odmaštění modelu, což teda vlastně taky moc neřeším… Ve spoustě případů ale dávám barvu rovnou na plast a svet se nehroutí.
Rostopis:surfacerem jsem ani nemyslel modelarsky surfacer, to co mam je zakladovka na auta ve spreji, koupena za 89 kc, smrdet sice smrdi, ale ja barvim v zime v garazi a v lete venku, zaliti detailu nikdy nenastalo, suche tak po 2-4 hodinach.
PS:asi je to to stejne o cem pises ty
ak nie je ten model zmršený pájkovaním ( zatečený cín, nepresnosti…atď), asi je ho škoda dakam zašiť, skôr by som ho dal do prevádzkyschopného stavu a ukázal svetu. Na odstraňovanie zlého náteru používam brzdovú kvapalinu a nie je problém, surface dtto, po dokonalom odmastení ( používam 96% lekárenský lieh) drží farba na modeloch ako hluchý dvere. Maskovaciu pásku pred nalepením na model si nalepím na ruku. Nie pre depiláciu, ale zníži sa tým lepivosť tak, že v pohode plní účel maskovania, ale nepoškodzuje náter. A to , že si to zmršil, v pohode, ja som toho zmršil až až. Teraz sa k tomu zmršenému postupne vraciam a snažím sa to opraviť a výsledky sú nad očakávanie.
honzajbanzaj :
U mě na webu byl řešen problém sloupnuté barvy při základu Surfaceru na modely LPH. Stačí pořádně odmastit, mírně zdrsnit hladké plochy a použít více naředěný Surfacer s nitroředidlem. Nitroředidlo má za následek slabé naleptání struktury plastu a Surfacer tyto oblasti zalije. Výhodou jsou výborné vlastnosti dále lakované barvy a to i při ohybech. To platí i u modelů SDV a obdobných modelech z plastu. Na velké lepty je vhodné použít základový nátěr na kov (Surfacer na kov není vhodný), používám automobilový základ od Motipu za nějakých 230 Kč a absolutní spokojenost. Nátěr v pohodě odolává hranám šroubováku a hrubému otloukání (testoval jsem) a nepoškodil jsem jej a to jsem se s ním moc nemazlil. 😀
Ocelový kartáč? Trošku barbarsví na MUVku a prsty, ne? 🙂
TomcaT:
Zdlouhavá práce, na některé tvarově komplikovanější modely nepoužitelné (714, 742, …) nebo jsem jen příliš líný. 🙂
Zejmi, roztok mám vždy v uzavřené sklenici se šroubovacím víčkem a mimo dosah ostatních členů domácnosti ve své dílně. Co se týče délky- souhlasím s tebou ,/ta doba je na odlitky/takže stačí namočit jen na pár hodin a pak pod tekoucí vodou ,samozřejmě v rukavicích omýt a očistit od barvy nejlépe starým zubním kartáčkem.
Zejmi:ale ja psal 1. ze se to NEloupalo, a to, co pouzivam je taky zakladovka na auto, ale nejmensi baleni co existuje, priste o tom radsi nepisu jako o surfaceru, ale jako o zakladovce na auta, i kdyz jsem liny psat dlouha slovni spojeni:-), sroubovak to taky vydrzi, tak jsem skousel patinovat
tatru 815 uvnitr korby, sryl jsem barvu skalpelem a zaklad zustal a ani nebyl nejak poskozeny, oficialni nazev je: Zakladovy tmel na automobily ve spreji.To s kyselinou bych neriskoval, ale kdysi jsem zkazil RAJku, natrenou lihovymi barvami, tak jsem ji dal na 24 h. do lihu a poutiral uchoklackama,nastrikal jsem cibule zakladovou barvou na auta, rakev natrel modrou a vyrobil si vlastni otisky RIFEST,
ted jsem prikoupil 5 stavebnic a planuju v techto barvach udelat dalsi(predlohy byla v realu o dost svetlejsi nez od Bramosu v H0)
Zejmi:
To ano, ale pak ten výsledek stojí opravdu za to 😀
Pěkná práce