Popis
Leptaná stavebnice dálkového autobusu Karosa LC735/LC736 včetně obtisků a interiéru. Tato verze poslouží stejně univerzálně jako linková C734. Stavebnice obsahuje vše potřebné – lept karosérie, lept rámu, kola řešená vrstvením leptaných dílů, interiér řezaný laserem do kartonu a obtisky. Obtisky obsahují základní univerzální motivy (přední masky, SPZ a další drobnosti). V případě objednání velké obtiskové sady zvlášť (obtiskové pruhy nebo jiné velké motivy na konkrétní vozy) není tato malá sada přiložena, protože velké sady obsahují taktéž vše potřebné. Velkou sadu můžet zvolit z menu vpravo.
První prototypy sjely z výrobní linky již v roce 1977, sériová výroba se rozeběhla od roku 1982. Tím tak autobus spadá do poměrně širokého časového období od 70. let do současnosti. Stavebnice představuje pozdější verzi „turbo“ vyráběnou od roku 1986 až do devadesátých let. Od prvních verzí se liší pro běžného smrtelníka pouze bočním oknem řidiče nesahajícím až po střechu a výše položenými spodními skly předních dveří. Kdo není autobusový fanatik a tyto detaily mu nevadí, pak může umístit autobus už do období přelomu desetiletí.
Stavebnice obsahuje díly tak, aby bylo možno sestavit variabilně téměř jakýkoliv vůz včetně podomácku dělaných úprav. Je možno například umístit výfuk do zadního nárazníku, nebo mít zadní nárazník bez výfuku. Obsaženy jsou čelní masky se starším provedením kulatých světlometů, nebo s novějšími oválnými. Novější autobusy mají v přední části druhý poklop nuceného větrání, ten je možno osadit volitelně. Přední nápravu je možno řešit buďto v rovném směru, nebo použít díly pro imitaci vytočené nápravy do obou směrů. Rovněž zadní nápravu lze vyhotovit ve více verzích (starší Rába nebo novější subtilnější verze). SPZ jsou připraveny v novějších i starších verzích. Nechybí ani stěrače a zrcátka. Součástí jsou také nádechy na zadní část střechy pro provedení s větracími tunely nad sedačkami. Tím je možno vytvořit první verze autobusů LC736.
Autobus je konstruován tak, aby stavebnice byla jednoduchá a aby jí sestavil i začínající modelář, ale zároveň aby zkušený modelář mohl model dovést k dokonalosti. Díky přiloženému rámu je dosaženo přesného usazení náprav s koly a tím správného vzhledu autobusu. Střecha obsahuje ze spodní strany drážky, pomocí kterých je možno střechu nastříhnout a naohýbat. Pro inspiraci na tuning stavebnice doporučujeme článek kolegy Rosťopiše, kde jsou všechna vylepšení pro náročnější modeláře popsána. Leptaná kola vyžadují chvíli na jejich sestavení, ale toto řešení umožnilo omezit počet subdodavatelů, kvůli kterým by vznikaly problémy s dostupností celých stavebnic. Protože je většina kol skryta v podbězích, výsledný efekt je přesto velmi dobrý.
Použití: Autobus je vhodné pájet, ale už se našli i modeláři, kteří autobus slepili bez kapky cínu jen za použití vteřinového lepidla. Interiér je řezaný do kartonu, po oddělení dílů z rámečku (u větších dílů občas nutné projet drážku nožíkem nebo prostříhnout nůžkami, pokud není řez na 100 % skrz) je nejlepší ho lepit disperzním lepidlem (Herkules) nebo řídkým vteřinovým lepidlem. Obtisky jsou řešeny tiskem na čirý obtiskový papír, potřebují tedy pod sebou vždy světlý (nejlépe bílý) podklad a je nutné je vždy obstříhnout dle požadovaného tvaru (popisky nemají samostatný lak). Před započetím stavby je vhodné si přečíst články popisující stavbu včetně vypsaných tipů, triků a rad.
Materiál: Mosaz 0.2 mm.
Obtisková sada oranžových pruhů pro dálkovou Karosu LC735 nebo LC736: Lze použít od epochy IV až po epochu VI. Dva druhy přední masky (s krytem nádechů nebo bez) a dva druhy SPZ (starší žluté a novější s EU proužkem). Sada obsahuje vše potřebné pro obtisknutí bíle nastříkaného modelu včetně obtisku na nárazníky. Po osazení obtisků je vhodné černou barvou natřít gumy na předním a zadním nárazníku a výfuk. Pod přední SPZ je třeba vytvořit opět bílý podklad (například natřít bílou barvou po obtisknutí oranžového nárazníku).
Na výběr tři verze obtisků – žluté pruhy na LC735, oranžové pruhy na LC735, nebo oranžové pruhy na expresní LC736 (v horním oranžovém pruhu bílé proužky).
Použití: Obtisk je tisknutý na čirý obtiskový papír, je tedy nutné zajistit na modelu světlý (nejlépe bílý) podklad. Poté je třeba pečlivě vystřihnout každý obtisk zvlášť (popisky nemají samostatný lak) a poté již po namočení nanášet jako každý jiný obtisk. Pro dokonalé kopírování tvarů modelu je vhodné používat vodičky na obtisky – například od Agamy Tensol a především silnější Hypersol.
Materiál: Čirý obtiskový papír.
Přehled všech článků v kategorii autobusů >>>
Stavba stavebnice Karosa C734 TT (autor VoVo) >>>
Stavba stavebnice Karosa B731 TT pro profesionály (autor Rosťopiš) >>>