Zahradní altánek
Z návštěvy říjnové burzy jsem ještě na zkoušku dovezl i pěkný leptík zahradního altánku, který bude v nabídce N-šopíku na www.honzikovyvlacky.cz.
Leptík obsahuje kromě altánku i sadu laviček a dva stoly. Altánek bude osmiboký, podlahu tvoří vyvýšená základna, u ní je nutné naohýbat a následně zaletovat boční hrany.
Stěny altánku jsou proleptány, takže vlastně tvoří ozdobné mřížování. Vzhledem k tomu, že celý leptík je z plechu tl. 0,16 mm, je potřeba pracovat velmi opatrně, aby nedošlo k nežádoucím deformacím. V dolní části jsou opatřeny zámečky k vsazení do základny a zaletování. Dále již stačilo vyjmout díl střechy, ta je v místech ohybu pěkně proleptaná, takže ji lze poměrně snadno vytvarovat a potom sletovat. Lze ji použít jako hladkou nebo se znázorněnou krytinou, podle toho, jak ji kdo vytvaruje. Já tedy zvolil krytinou vzhůru.
Zkouška proběhla úspěšně, střecha „sedí“.
Pak jsem se ještě pustil do sestavení laviček. Ty jsou v leptu obsažené rovné nebo zkosené, právě ty zkosené budou nakonec přisazeny k vnitřní stěně altánku.
Následně i dvou stolů.
Jeden pohled do útrob altánku bez střechy.
A nyní kompletní sestava. Moc se mi to líbí.
Nakonec ještě opatřím vhodným zbarvením.
A co mohu říci na závěr? V současné době můžeme jen tiše závidět kolegům „eN-kařům“, že v jejich měřítku vzniklo něco hezkého na doplnění krajiny a můžeme jen doufat, že i na nás „téčkaře“ časem dojde…
Je to pěkné, ale je to trochu kýč. Správnej chlap tvrďák nikdy na kolejišti nepovolí žádné kraječky na altánku, kytky na oknech a další změkčilosti 🙂 Četl jsem i článek na honzíkových vláčcích od samotného autora leptu, kde si postesknul, že altánek nevyvolal čekaný zájem. Myslím, že takto “specifická” stavbička si bude své zájemce hledat pomalu, ale třeba o to jistěji, takže hlavně nestahovat kalhoty předčasně. A jinak se mi zde hned vybavily ty scény z Pelíšků… 🙂
Že chlap tvrďák . Treba si uvedomit že akokolvek sme tvrdí stále sa hráme s vláčkami :D. K modelu sa ten podstavec nehodí. Radšej by to mohlo stát na holej zemi.
K nějaké vilce z první republiky, nebo k výletní restauraci z 50.let. Proč ne. Ale mé kolejiště to asi neobohatí.
Vypadá to zajímavě, ale jak píše Ladis, hodí se to jen do určitého architektonického konceptu a situace. Kdyby to mělo sloupky vzdáleně napodobující litinu, pak by se to hodilo ve slonovinovém nátěru do lázeňského parku (třeba do “lázeňského” kolejiště, co je v prvním dílu Ferdiánových plánů). V současnosti se něco takového vyskytuje v zahradách mateřských škol a školních družin. Ale v prvním momentu mě napadlo, že by to mohl být dobrý základ pro kolotoč – takový ten se zvířátky…
neviem prečo, ale tiež by som si toto nikdy na koľajisko nedal, možno by som to použil do dajakej stanice ako podpery s plotíkom pod perónovú strechu na starších staniciach.
A já bych to do kolejiště dal, ale N-ko je mi k ničemu:-)
Mě se altánek líbí. Na kolejiště bych si ho dal.
Inu proti gustu žádný dišputát, někomu se to bude líbit.Jo kdyby byla stavebnice vesnické dřevěné kadibudky- to jo, ta by měla na kolejišti své opodstatnění.-)))))))
starsivlk, však je 🙂
http://www.pojezdy.eu/eshop/tt-drobne-stavby/1040-tt-lept-kadibudka.html
Ale no tak, takovýhle altánek (pravda, spíš menší) byl v minulosti na každé druhé zahradě, běžně byly a dosud sem tam i jsou v městských parcích atp, čili pokud někdo modeluje kolejiště cca před rokem 1970, tak to rozhodně může dobře uplatnit. Problém bych viděl jen v tom, že to má velmi malý přesah střechy (v reálu bývalo klidně i 50 cm a dále to, že je tam málo “serepetiček”. Tyhle altány z konce 19. století jich mívaly velmi mnoho: http://www.dumabyt.cz/image-wm.php?watermark=&rubrika_id=218&link=4f4aab5cb147c%2Fzahrada-altan-04.jpg
Sety – díky za info
Martin:
ten altán na fotce má patrně litinový sloupky a jak jsem psal výše, skvěle by se v bílém provedení vyjímal v lázeňském parku. Stavebnice nám předkládá “dřevěnou” modernu, čímž to ztrácí kouzlo.
starsivlk:
Kdysi tu byl o té kadibudce článek, myslím, že společně s “přenosnou” stavební plechovou kůlnou na nářadí. Obojí jsem pak stavěl v H0 pro úzkou, bylo to v pohodě. Dřevěnou kadibudku, laserovanou z dýhy, kdysi dělala firma FIBA.
Rozhodně by nezaškodila v nabídce místního E-shopu.
Střelec: jakápak dřevěná moderna…jak tu již zmínil Martin, takovéto altánky bývaly dřív hojně rozšířené převážně v zahradách u vilek z počátku 20.století, a ty bývaly právě dřevěné. Navíc stačí použít jiný odstín barvy…
A ty kadibudky i v laserové podobě jsou v současné době v nabídce na http:// http://www.pojezdy.eu/
Jirka:
Je to moderna – předlohu jsem viděl jako montovanou stavbu na zahrádce školky v nějaké vsi u silnice Plzeň – Karlovy Vary a pak i v katalogu Baumaxu. Dokonce ve stejných barvách, jako model.
Secesní originály, mají sice stejné technické řešení, ale zcela odlišné zpracování – ať už jsou ze dřeva, nebo z kovu, případně z kombinace obou materiálů. Hlavní poznávací znaky secesních altánů jsou dva – zdánlivá subtilnost nosných prvků a dekorativní provedení, shodné pro dřevo i pro kov.
Střelec: Pokud je to tak, tak je to rozhodně škoda. Promarněná příležitost…