Eas Čechofracht
Modrá je dobrá, aneb dost bylo červenohnědých nákladních vozů… Každé ozvláštnění vozového parku je plus a v tom má opět pátá epocha naprostou výhodu, že může být každý vagón jiný. Někomu se to líbí, někomu ne. Mně se to líbí, a tak pokračuje moje série tipů na zajímavé barevné varianty realizovatelné v našem měřítku.
Jako ve většině případů, i tady bude přistoupeno ke kompromisům co se týká možností obtisků, ale důležitý je výsledek zapřažený v soupravě. Základem je obyčejný vůz Eas ze stavebnice od Detailu, stavba se nijak neliší od stavby vozu Eas. První zvláštnost je při stříkání – použil jsem modrou lihovou Agamu. Prostě odstín Modrá ze základní řady barev, jak pořád říkám, vozy občas jezdí v provozu v tak různých odstínech že na tom tolik nezáleží. Ale tahle modrá celkem odpovídá. Omlouvám se za načervenalé foto, modrá foťáku nějak nechutná 🙂 Po modré samozřejmě ještě povinná vrstva lesklého laku pod obtisky.
Nejprve jsem aplikoval obtisky přímo od Detailu určené na Eas, no měly tendenci se dost trhat a navíc se namáčely asi 10 minut, ale nakonec to ujde. K tomu logo ČD. Některé vozy mají logo ČD i logo Čechofrachtu, některé mají už jen logo Čechofrachtu, záleží na konkrétní předloze.
Dále jsem ze sady Tams doplnil tabulku a začal přemýšlet, kde vzít v 10 večer logo Čechofrachtu… Po prohrabání zásob jsem objevil zbytek z vozu Daa-k – nápis Severozápadní dráha a nějaké drobné pod tím. Nápisy už jsou tak drobné že číst skoro nejdou a slovo “Severozápadní” vypadalo celkem podobně jako “Čechofracht” 🙂 Kde dochází zásoby, tam přichází kreativita, v tomto případě párátko namočené v bílé barvě jako imitace loga. Je samozřejmě potřeba se na to dívat z realistické vzdálenosti, makro vidí líp než lidské oko.
Z ČSD jsem musel opět vyřezat ČD, z horního řádku jsem vyřízl MC, zbylo 31 RIV. Zbytek jsem nechal beze změn.
Zbytek popisků jsem rozházel na rám v levé části vozu. Kotvičky samozřejmě mezi tím natřené žlutou.
Když už jsem měl párátko namočené, kapka na čelo poslouží jako podklad pod výstražný trojúhelník.
Který je z obtisku stejně jako u Uacs VČS.
Model dostal slepené podvozky Y25 zvýrazněné žlutou.
A červeně natřená kola ruční brzdy. Přilepená je i schránka na dokumenty.
To umělé osvětlení dělá s barvami divy 🙂 Ale nejsme na foto webu, že… Dolepené nabarené přestavovače.
Schránky natřené černě. A vše stříknuto matným lakem.
No a zbývá úvaha, zda náklad ano či ne. Protože je to další z řady pokusných vozů, rozhodl jsem se vyzkoušet náklad dřevěných klád, které jsou ve vozech Eas často k vidění. Naohýbaný kousek kartonu…
…vložený do nákladového prostoru…
…první vrstva nařezaných špejí…
…a druhá. Dvakrát prolito naředěným herkulesem.
A hustší umbrou potřeno. Poté ještě trochu setřeno a sikativem trochu rozmyto.
Škoda že barva zatekla i na čela klád, jinak to vypadá myslím celkem dobře.
Takže já myslím že hotovo 🙂
Samozřejmě by na to šly obtisky vyrobit, na to jsou přeborníci například kolegové Cejnarxx nebo RakMan. Já jsem taková horká hlava že když si něco usmyslím, tak to chci mít ideálně hned a kreslit obtisky, čekat na jejich tisk, to by mě do té doby chuť zřejmě přešla a vůz by skončil na dlouhou dobu v krabičce jako tehdy Viamont Faccs.
I přes opětovné zjednodušení je vidět, že není třeba zoufat nad sortimentem obtisků, které většinou umožňují jen jednu variantu vozu. S trochou kreativity si může každý, komu nevadí nějaký ten popisek “mimo” a má to hlavně do provozu, udělat vůz podle svého gusta. Takže hurá do toho 😉
Caw, na netu jsem narazil na podobný způsob výroby nákladu. Na té stránce měl autor zajímavý zlepšovák na jeho vyndavání. Bylo to ve výrobě prakticky stejné ale u toho jak si ohnul ten karton (či co to je) je malý rozdíl. Jak tam jsou dole ty naohýbané “nožičky” tak mezi nimi vznikne dost velký prostor kam přilepíš magnet pro případné vyjmutí nákladu. A když chceš jezdit bez nákladu jednoduše přiložíš druhý magnet na náklad tak aby se magnety přitahovali a jednoduše ho vytáhneš. Je to určitě jednodušší než rozpojit vlak a náklad postupně vyklepávat. Nevím jestli to jde zkombinovat s magnetickým rozpojováním spřáhel (já používám klasická tak jsem to nemohl vyzkoušet). Já vím že neumím vysvětlovat ale snad to nějak pochopíte. XD
Myslel jsi zřejmě tohle? http://www.zababov.cz/index.php?id=766 🙂 Už jsem to zkoušel na prvním Easu, ale nakonec se to nezdařilo takže jsem to tam taky přilepil napevno. Kdo nehodlá modelovat reálný provoz kdy vůz někam přijede plný a odjede prázdný tak je jednodušší to tam rovnou zalepit 🙂 Navíc tam pak vzniká problém že prázdný vůz je buďto moc lehký nebo plný moc těžký, což může v provozu způsobovat problémy, proto zatím tuto variantu neprosazuji.
jj to jsem myslel sice na jiný stránce už nevim kde ale to je jedno. No modelovat realný provoz je podle mě celkem o ničem ale to je věc názoru. Já dávám přednost tomu vyndavacímu nákladu protože já občas jezdím s uhlím, občas se dřevem ale většinou s prázdnýma a kupovat si větší počet vagonků kvůli rozmanitosti nákladu je pro mě zbytečně valká finanční zátěž (ve 14 se těžko schání finance a modelařina je celkem drahá)
Zdravím modeláře,
hezký nápad zhotovení věrného nákladu na hojně se vyskytující vůz řady Eas-u, šikovný. Osobně místo dřeva nakládám nadrcené černé uhlí, co najdu v kolejišti (tom skutečném), a lepím to na tvrdý papír. Vypadá to věrohodně. Ale opravdu hezké dřevo. Kam jej vezeš? Ptení? 😀
chtělo bi to trochu patiny na vúz