Kolejiště a doplňky

Kadibudka a plechová bouda od Pojezdy.eu

Dneska to bude zase o drobnostech, na kterých sice dioráma nebo kolejiště nestojí, ale dotvářejí jejich svébytnou atmosféru a dodávají jim trochu té detailnosti a skutečnosti… Kadibouda (vhodná k jakékoliv chalupě) a plechová bouda na nářadí, která najde uplatnění na každém vesnickém nádraží.

Než se vrhnu na oba doplňky, stojí za zmínku žiletka z nabídky pojezdy.eu, která je praktičtější než obyčejná žiletka a je možno jí použít na jemné krájení. Nehrozí pořezání, což je určitě plus.

Nepasuje do žiletkové pilky, takže jediná varianta, jak jí držet, je opravdu v ruce. Na vyřezávání leptů se moc nehodí, tam je potřeba vyvinout větší tlak, ale na papír nebo balzu naprosto ideální…

A teď už hurá do staveb. První je plechová bouda na cokoliv od sekačky na trávu po pražce.

Je to jeden velký díl, jeden spojovací díl, střecha a…

…lopatičky… a…

…krumpáček.

Nářadí vyřezané.

A už je naohýbaná celá bouda. Dle fotky na pojezdech je zvenku hladká a dovnitř je zobrazena struktura výztuh. To mi přišlo jako škoda, že reliéf by se měl ukrýt před zraky, tak jsem to naohýbal obráceně. Tím pádem nemá leptík zevnitř žádné rýhy (polovina síly plechu je využita pro naznačení vnější struktury) takže to chce chytnout do kleští a prostě to natvrdo ohnout.

Výhodu to má v tom, že pokud není bouda úplně nová, tak je jakákoliv přesnost spíše nežádoucí, čehož se dá krásně využít 🙂

Já to celé lepil vteřiňákem, nechtělo se mi vytahovat pájku…

Tady už je po šichtě… snad to nikdo v noci neukradne… Nebo jen pauza na toaletu?

Tenhle díl nevím, kam patří, tak jsem ho zahodil. Je širší než samotná bouda.

Stříknul jsem boudu základovkou a říkal jsem si, kterou barvou bych jí vzal. Napadla mě třeba modrá, ta je taková méně obvyklá než typická šedá a podobné křiklavé odstíny…

Patinu jsem vyřešil bleskurychle – stříknutím Rzí.

A natřené lopatičky. Vypadá to na fotce, že je to strašně hnusné, ale není tomu tak, je to jen strašně malinké.

Teď se vrhnu na boudu, až se na to budou chtít pracanti vys(má)t. Ale nebyla to obyčejná budka – byla totiž začarovaná. Byla to…

kadibudka.

Při ohýbání to chce alespoň kleště a ohýbat podle ostré hrany a všechny úhly hned na první pokus pravoúhle.

Dveře si každý může nechat otevřené, aby bouda větrala, a umožnit tak volné korzování much tse-tse, ale dle inspirace kolegou Jirkou by bylo možno dovnitř (jako do každé jiné boudy) posadit traktoristu Fandu s montérkami na půl žerdi a traktor nechat brumlat před boudou.

Je totiž si na co sednout.

Úplná pravoúhlost není potřeba, pokud plánujete boudu usadit přímo do hlíny. Docílíte tak pěkného efektu rozklížené budky. Ale obsahem je i podložka pod boudu, která pravoúhlost zaručí.

Já boudu zakydal zbytkem vteřiňáku.

A přilepená střecha.

Pokud by se to nechalo takto, tak by měl někdo pozlacenou vyleštěnou kadiboudu 🙂

Výškové srovnání, kdyby do té druhé boudy tolik netáhlo tím pletivem, byla by z toho pěkná dvojbudka do kempu 😀

Bouda je nově natřená, takže vypadá jako nová 🙂

Uvnitř je tma jak kdyby tam byla díra do pekla…

A hotové stavby. Je to hotové za chvíli a vypadá to suprově, je to taková blbost, ale oživí to jistě každý prázdný kout 🙂

9 komentářů: „Kadibudka a plechová bouda od Pojezdy.eu

  • Není co dodat,snad jediné -pro 3 a 4 epochu dosadit pár listů Rudého práva,pro epochu 6 Blesk.

  • …Vovo, pěkné doplňky kterých si v reálu ani nevšimneš ale na kolejišti perfektní. Ale třeba ten krumpáč, s tím bych v reálu pracovat nechtěl. Má strašně dlouhou násadu. To je jako kdyby si chtěl vozmistrovo kladivem zatloukat hřebíky. A to co si zahodil je nejspíš příčná vzpěra nad vraty těsně pod střechou aby se střešní plec neprohýbal. To, že je širší než bouda je patrně výrobní omyl ale mělo by to tam být. Toto není kritika ale jen takový můj postřeh co bych vylepšil. Jinak pěkné doplňky. Vober

  • Moc hezký a parádně udělaný.

  • Pěkné, já bych na to neměl v tomhle měřítku oči a ani nervy 🙂

    Ten díl co jsi zahodil je opravdu vzpěra, resp. dvě vzpěry. Jedna patří nahoru – buď pod střechu, nebo nad vrátka, druhá patří pod vrátka. Když se na ní podíváš, tak je na koncích z poloviny proleptaná a tam by se mela ohnout. Delku lze prizpusobit dle sikovnosti pri ohybani skrine.

    Krumpac je fakt dlouhy, no nasada se da uriznout vzdycky 🙂 Na pristich leptech uz to bude lepsi.

  • Jeste strecha na kadibuce byla puvodne zamyslena opacne – zespod prkna, shora pretlucena lepenkou. Proto je tam v prknech proleptani obrysu.. ale pochopitelne ji lze dat i takto, oboje vypada.
    A posledni drobnost – ta ziletka se da krome rezani pouzit i na ohybani drobnych leptu. Resp. pokud jsou dve, tak se na to s uspechem daji pouzit.

  • Ta kadibudka je epesní a hodí se prakticky kamkoliv vyjma husté městské zástavby. Kdysi FIBA laserovala dřevěnou, ale na trhu už jsem ji léta neviděl. Plech se navíc “staví” mnohem snáz…

  • Hurá, konečně vím, kde sehnat náhradní žiletky do nože, který jsem nafasoval v supermarketu!

    Vážně: Pokud hledáte nástroj, do kterého lze žiletku vložit, poptejte se v supermarketu. Roztodivné konstrukce (my měli kovové, z Kaufu si kdysi kolegyně donesla plastový) polykají zrovna toto “střelivo” a dobře se s nimi pracuje. My jsme s nimi třeba řezali krabice (byl to diskont, ne typický supermarket) a s radostí jsem si nástroj nechal pro modelářské účely. Jen jsem netušil, kde mám sehnat náhradní žiletky, díky! (na pojezdech nemají foto)

  • Pokud by ta plechová bouda zepředu dostala místo vrat stěny tak, aby uprostřed zůstal volný vhod, byla by z toho rázem autobusová zastávka!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..