Traktor Zetor 8111 od p. Marboa
Tentokrát jsem se rozhodl trochu všechny seznámit s dalším počinem z dílny p. Aleše Marboa, a to resinovou stavebnicí zemědělské techniky, traktoru zn. Zetor 8111, tedy již třetím v pořadí.
Tato stavebnice se od předcházející liší především tím, že dveře kabiny jsou odlity samostatně, takže lze traktor postavit s různě otevřenými dveřmi.
Opět se jedná o kvalitně zpracovanou stavebnici, doplněnou návodem a stručným popisem stavby.
Vlastní stavbu jsem započal roztříděním jednotlivých dílů, kdy jsem si rozvrhl, kde zůstanou nálitky až stříkání a další, které začnu zpracovávat. Takže jsem si nálitky odstranil ze všech podvozkových dílů, tedy rámu s motorem, dílů hydrauliky, krytu motoru, střechy, přední nápravy a také kabiny.
Při začišťování ale kabina utrpěla havárii díky mé neobratnosti, část se mi ulomila.
Ale toto mě neodradilo a pokračoval jsem v kompletaci, sestavil jsem na rám díl zadních blatníků, sedaček a sloupku řízení.
Dále jsem na tento rám zkompletoval hydrauliku.
Taky bylo třeba osadit přední nápravu.
A nyní jsem se vrátil k poškozené kabině. Odstranil jsem prasklé přední sklo a ostatní polámané části jsem slepil zpět.
Pak jsem si díly odmastil v jarové vodě a opatřil je párátky pro snadnější manipulaci. Nejprve všechny díly kromě kabiny základovou, potom jednotlivé odstíny. (Většinou ale stříkám více modelů najednou).
Rám s motorem a hydraulikou, taky pneumatiky jsem načernil.
Disky kol spolu se střechou pro změnu krémovou Revell 314.
Po zaschnutí barev jsem zkompletoval zadní pneumatiky s disky a taky si připravil přední kola.
Nyní jsem tedy nasadil přední a pak zadní kola, tentokrát jsem si dal pozor, abych je osadil správně.
Na blatníkách jsou naznačeny přední a zadní světla, tak jsem je štětečkem dobarvil, vpředu oranžové směrovky a bílé obrysovky, vzadu koncová červená a oranžová směrová.
Kabinu jsem díky havárii na levé straně ponechal se zavřenými dveřmi a napravo počítám s otevřenými.
Ještě jsem ji opatřil novými držáky zrcátek, ta odlévaná se mi zdála moc masivní, tak jsem je vyrobil z drátu o prům. 0,2 mm.
Potom jsem štětečkem černou barvou zvýraznil kovovou konstrukci kabiny.
Do traktoru jsem ještě osadil sedačky natřené na hnědo a připravil si volant.
A když se to tak pěkně nabízí – osadil jsem figurku traktoristy.
Po zaschnutí barvy už následovala kabina.
A po ní hned střecha.
Ještě jsem ze silnější fólie (nějaký přebal) vystříhl nové čelní sklo.
Veškerá skla jsou taková polomastná, tak jsem je více zprůhlednil použitím opravného laku od fy. Agama. Je lépe ta skla natřít zevnitř i zvenčí, efekt se znásobí. A dále jsem umístil přední kapotu motoru.
Po ní už také pravé dveře kabiny v otevřené poloze, je vhodné si prohlédnout jak se správně otevírají buď na fotkách nebo ve skutečnosti, faktem je, že na netu je fotek dostatek.
Už zbývaly jen detaily – přední hlavní světlomety, komínek výfuku, stupačky a přední blatníky.
Taky jsem si připravil z bílé alpaky „placky“ zpětných zrcátek.
Tyto díly jsem již natřel štětečkem přímo na modelu.
Abych nezapomněl, z leptu jsem přidal přední stěrač a přední tažný závěs.
Zcela nakonec pak ještě z černého barevného papíru zástěrky zadních kol.
A mohl jsem již zapřáhnout ten těžší vlek na rozmetání hnoje. Možná by ale byl lepší traktor s náhonem na všechny „čtyři“ –ale to možná někdy příště.
Doporučuju sehnat patinovací fixy Gundammarker od Gunze. K sehnání jsou dvě sady po šesti, vždy jeden kus (“bílý”) je zmizík/rozmazávadlo. Máznout se ale dají bezprostředně po nanesení i vlhkým prstem, nebo ubrouskem, po delším schnutí reagují jen na zmizík. Fixy mají hroty na obou koncích – jeden tenký na linky a drobné flíčky, druhý tlustý na větší plochy V jedné sadě jsou základní barvy (černá, žlutá,hnědá, zelená a růžová), ve druhé doplňkové (dvě šedé, modrá, oranžová a červenofialová). Vyjma černé jsou transparentní, dají se jimi imitovat různá upatlání, stékance, skvrny od oleje, nebo drobné kamuflážní skvrny na klasicky nabarveném podkladu. transparentnost je dobrá na poziční světla – plochu světla natřu kovovým odstínem chrom (nebo stříbřenkou a po zaschnutí “zasklím” fixem potřebného odstínu (blinkry žlutou nebo oranžovou, stopovky červenofialovou). Černá nebo tmavošedá se hodí na pneumatiky….
Teda já nechápu jak takhle maly traktory dokážete vypracovat do nejmenších detailů. Jinak moc hezká práce.
Střelec: Zajímavé, bylo by možno shlédnout někde nějaké patinované výsledky? Docela by mne to zajímalo.
Jirko, přiznej se, kde ten čas bereš? 😀 Jinak opět další správná piplačka. Kde bereš postavičky?
Twyggy: Beru, kde se dá, doma se s tím už smířili. A postavičky – nooo, mám zásobičku. Ale tři-čtyři vagóny a bude po nich. Ale dají se sehnat, převážně na objednávku. Pokud máš zájem, ozvi se na email, asi budu z jara zase objednávat.
Jirka:
něco najdeš v rubrice “modely pro scifisty” na Fantasyplanet, ale tam jde hlavně o hvězdolety a míň o techniku. Kombinaci chromu a transparentního nátěru tam používám hlavně na trysky hyperdrajvu. Jeden můj “železniční” produkt, byť lehce požranej prachem, najdeš tady:
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=10&t=853&start=135
Jinak jde o kombinaci práškový rzi (tmavý) nanášený za mokra a doplněný tupováním světlejších rzí a fleků za sucha s doplněním o detaily barvené zmíněnými fixy (špína kolem hran deklů a podobně).
Výřez krajiny kolem “bronědreziny” je výsledek prvního Buchtelova semináře o používání foliáží MSC
Další patinátory Gunze:
Existuje ještě jedna sada patinátorů – vypadá sice na první pohled jako tlusté fixy, ale, funguje to spíš jako pero (hroty jsou nesavé z plastu a při zatlačení vypustí louži barvy). Obsahuje řidší směsi barev a před použitím je nutné protřepání (uvnitř je kulička). Sada obsahuje různé odstíny “sajrajtu” a žádný zmizík, rozmazávat se dá vlhkým hadrem o dost déle, než předchozí patinátory. V mé sadě byly dva kovové odstíny – stříbrná a “olezlý kov”, který po rozmáznutí dělal krásně “čerstvě odřené” plochy.
Jaksto virobyl