Námezník ze dřeva za 5 minut
K tvorbě vlastních námezníků mě motivoval hlavně starší článek na Trainmanii. Námezníky se dají samozřejmě koupit hotové, ale to už by z té modelařiny moc radosti nebylo, když by člověk jen skládal polotovary na desku.
Ve zmíněném článku je řečeno vlastně vše, co modelář potřebuje, aby si svépomocí takový námezník vyrobil a osadil. Jen mi, stejně jako dalším modelářům, moc nevyhovovala použítá metoda výroby. Proto jsem si je vytvořil “po svém”. Na laseru jsem si ze zbytků překližky nařezal podle rozměrů z článku obyčejné obdélníčky, cca těch 8,5 x 2 mm. Tloušťka překližky vlastně nezáleží, ale byly to 4 mm. Kdo samozřejmě nemá přístup k laseru, sežene si určitě snadno podobný rozměr jakéhokoliv opracovatelného materiálu – třeba plastové tabulky, sirky, styrodur, nebo v obchodě zakoupené dřevěné nebo plastové hranolky a podobně. Nebo když mi dáte na kafe, nařežu vám jich kolik hrdlo ráčí 🙂
Vršek překližky jsem zbrousil pilníčkem do požadovaného tvaru, což bylo otázkou asi 20 vteřin.
Pak už jsem mohl, přilepené na oboustranné pásce, fouknout námezníky bílou základovkou ze spreje.
No a jednoduše štětcem natřít černé pruhy. Když bych si udělal obtisk, měl bych to dokonale přesné, já jsem chtěl ale trošku té ruční práce zachovat i v tomto momentu.
A už je usazeno. Hloubka usazení se dá ladit seříznutím materiálu zespodu.
Před zaštěrkováním jsem nechal námezník na kousku oboustranné pásky, stačí zaštěrkovat a zakapat lepidlem.
Hotovo – velká rychlovka, malý výsledek, ale radost z prvního vlastnoručního výrobku do stanice obrovská. A v ceně zanedbatelné.
Aneb – modelařme i maličkosti, za tu radost to i v dnešní době stojí 🙂
Na závěr ještě poznámka z nedávné diskuze – existují i námezníky částečně červené. Ty značí konec vlakové cesty tam, kde je skupinové odjezdové návěstidlo (v překladu 1 společné návěstidlo pro všechny koleje na odjezdu) – tedy místo, kde může vlak nejdále zastavit. Tento námezník je rozměrově shodný, liší se jen barevným provedením. Nemusí se shodovat s polohou “běžného” námezníku – mohou být tedy oba typy námezníků kus od sebe. Aby těch výjimek na TEŽ nebylo málo, tak i u skupinových návěstidel jsou na TEŽ pouze obyčejné námezníky 🙂
Námezník dobrý, ale co ten rozsypaný hrubý štěrk na pražcích ??
Kdysi jsem je pižlal ze sirek, v současnosti používám vedle recyklovaných vlastnoručních i kupované. Jinak ty černé proužky jdou v nouzi taky lihovým fixem…
Je tam vidět, jak jsem ty poslední fotky už “bral odjinud” (jednou natřené koleje, podruhé ještě ne), takže ta úplně poslední je zrovna ze sypání štěrku před lepením.
Hlavně že není kosa na kolejích 😀
Pekné dielo a prajem veľa dobrých nápadov pri jeho realizácii do úspešného dokončenia. K námedzníkom by som doplnil, že predpis ŽSR Z1 čiastočne červený námedzník nepozná. Na TEŽ sú “bielo-čierne” námedzníky v súlade so spomínaným predpisom.