Stavebnice lamp Viessmann v TT
Pro potřeby chystaného kolejiště jsem potřeboval nějaké cenově dostupné lampy ve starém stylu. Nakonec volba padla na stavebnice jednoduchých lamp od Viessmanna (6924), jejichž cena se momentálně na našem trhu pohybuje do stovky. Stavebnice jsou dodávány v jednoduchém pytlíkovém balení.
Pytlík obsahuje díly lampy, kartonovou výztuž s vyobrazením lampy, rozstřelem dílů a eurojazyčnou informací, že jde o stavebnici. Dále zde najdeme lístek z běžného papíru s návodem. Samotnou lampu tvoří sloup s proměnlivým průměrem z lakované mosazné trubičky, plastová patice sloupku, stínidlo, černý drátek se svítidlem (vypadá to při zvětšení jak lampa ze starého rádia a za LEDku považuje firma Viessmann něco zcela jiného) a hnědý drátek s rezistorem. Po formální stránce je sestavení jednoduché, stačí se držet obrázků.
Na sloupek navlečeme plastovou patici (zúženou částí dolů). Na drátek se svítidlem navlečeme stínidlo a drátek provlečeme sloupem (od ohnutého ramene k patici), přičemž volný ‘‘fous‘‘ svítidla zasuneme do trubky spolu s izolovanýn drátem. Pak zbavíme izolace drátek s usměrňovací diodou a zasuneme ho co nejdál do sloupku, načež ho podle návodu zajistíme zakroucením s drátem od svítící diody a je hotovo. Celou lampu by tak pohromadě mělo držet pouhé tření, ale osobně jsem po přezkoušení pojistil sestavu na dolním konci kapkou vteřiňáku. Samozřejmě lze letovat, ale to mi nikdy nešlo…
U některých kusů by to tak mohlo fungovat, ale ne každý kus jde sestavit hladce. Poněkud mi to připomnělo hlášku z časů, kdy jsme montovali ládovačky ze stavebnic – ‘‘stavebnice je všechno, co se nepodařilo ve fabrice dát dohromady na první pokus‘‘.
Realita je taková, že je přinejmenším nutné pokrátit cca na třetinu volný fous svítidla, protože v plné délce ho není možno dostat do ohnuté části trubky. Silnější tah nedoporučuji, tenký drát se snadno přetrhne, většinou tak půl až dva centimetry od svítidla. Druhý případ je horší – fous se do trubky odmítá vejít. V obou případech pak nezbývá, než letovat a přitom se smířit s tím, že stínidlo nepřilehne těsně na sloup.
Pokud je problém volný fous, stačí z trubky oškrábnout nátěr, přiletovat ho na očištěné místo a pak opravu zaretušovat barvou. V případě utrženého izolovaného drátu je nutno sletovat jeho konce tak, aby byl spoj těsně nad stínidlem a drát prakticky od spoje pokračoval izolovanou částí. Samotný spoj je třeba udělat co nejmenší. Po opravě vše osadíme podle návodu, ale stínidlo opět nepřilehne těsně ke sloupu.
Pokud se černý drát přetrhne tak nešťastně, že kus izolace ucpe sloupek, lze po naletování obou přívodů na svítidlo se stínidlem použít zbytek jako zavěšenou lampu někde na zdi, nebo v interiéru. Pročištění sloupku v ohybu je špatně proveditelné, a pokud se při odstraňování ucpávky poškodí vnitřní povrch, stejně se nepodaří drátek sloupkem protáhnout.
Z hlediska ztrátovosti (hlavně pro moje rozklepaný pazoury) nebyl nakonec poměr cena/výkon optimální. Dvě lampy z jedenácti jsem opravoval a jedna skončila jako nástěnná. Z hlediska vzhledu nejsou špatné, svítí také celkem slušně, jen sestavitelnost je hodně o šikovnosti a do jisté míry i o štěstí.
Tytol lampy mam taktéž za sebou, jsou náchylné k přetržení drátků,dělal jsem jich třicet se záměrem osadit je na kolejiště, některé se mi utrhli nebo při přílišném tahu při protahování se muže natrhnout izolace drátku a pak se muže stát že začne probíjet, v horším případě to odnese žárovička,tak se mi povedlo zničit tři a dvě probijeli,sice se je podařili vše opravit,žarovičky se daji koupit náhradní. Já oholený drátek skracoval na cca. 6mm délky a šel pak zasunout v pohodě bez použití většího tahu při skládání lampy, kdo chce koupí si ji již hotovou, kdo bude chtít ušetřit určitě doporučuji i jiny druh lampy jako stavebnice novějšího typu od stejné firmy, jen je potřeba opatrnost při montáži.