Kolejiště a doplňky

Stromečky nejen z merlíku

16V tomto článku bych chtěl ukázat, jak jsem si udělal doma listnaté i jehličnaté stromečky nejen v TT.

Začal jsem s pokusy při stavbě kolejiště a protože se mi nelíbily umělé stromečky spolu s listnatými z tehdejší produkce výroby BTTB a protože mám rád modelaření ve všech směrech, vyrobil jsem si stromečky smrků ze štětek na nádobí posypaných molitanovými vločkami a drtí sestříhaných do požadovaného tvaru aby to připomínalo trochu strom, jak uvidíte níže.

Pár let mi to stačilo ke spokojenosti, ale jak kolejiště rostlo, chtěl jsem i smrky s kmeny a moje představa byla, aby vypadaly víc modelověji, tak jsem vyzkoušel stavebnici smrků od společnosti Heki. Je trochu vidět na druhé fotce vlevo, ale po slepení a olistění se mi moc nelíbily, špatně se lepilo olistění a ne zrovna dobře drželo i po přestřiku bezbarvým lakem, nakonec šly z domu pryč.

1

2

Po shlédnutí různých článků, tipů a rad jsem vyzkoušel udělat smrky z dřevěných tyček, drátů, umělé tkaniny od firmy NOCH, (kterou jsem si koupil na vyzkoušení k listnatým stromečkům, které jsem motám z měděných drátků) lepidla na korek a posypu. Nejdříve jsem si připravil kostru stromu nepravidelným navrtáním tyčky zkrácené na požadovanou délku kmenu, poté prostrčil do navrtaných dir drát o průměru 1mm a kleštěmi sestříhal do tvaru se kterým jsem byl spokojen, poté natřel lepidlem na korek, který mi bude imitovat kůru, po zaschnutí lepidla přišla na řadu barva, já je nastříkal tmavou hnědou, poté nalepil kousky tkaniny a nastříkal lepidlem ve spreji od firmy NOCH a posypal molitanovými vločkami, nebo drtí s trochou krátké statické trávy, nebo může být i bez ní, jak je vidět na následujících obrázcích.

3

4

5

6

7

8

9

Všechny stromečky jsou přestříknuté bezbarvým matným lakem, aby byl posyp fixovaný a případně neopadával při manipulaci. Momentálně zkouším smrky z motaných měděných drátků také borovic a k olistění bude použito SILFLORU, který už je cenově nejdražší z mnou používaných materiálů, ale podle mne je nejblíže realitě vs. model. Mezitím jsem pokusoval i se stromy listnatými – kostry jsou motané z měděných drátků (opět :)), kostry pak omotával toaletním papírem nasyceným lepidlem herkules, nyní používám taktéž lepidlo na korek, které mi udělá lepší napodobeninu kůry stromu, na tvorbu koruny stromu je použito tkaniny POLY-FIBER od firmy NOCH a olistění taktéž od stejné firmy ve formě lístků nejspíš z papíru v různých barevných odstínech, nebo molitanovou drtí, které se posypou na tkaninu nastříkanou opět lepidlem ve spreji a vše zas fixované bezbarvým matným lakem. Jednoho dne jsem při návštěvě u západních sousedů zakoupil krabičku s polotovary stromečků od fa NOCH, které podle návodu stačilo nastříkat lepidlem, posypat vybraným posypem a umístit na vybrané místo na kolejišti. Vyzkoušel jsem jich pár udělat, ale moc se mi nezamlouval poměr celkem husté koruny a slaboučkého kmene a tak jsem si vyrobil kmeny z měděných drátků, později jsem vyzkoušel i přírodní větvičky, které se musí omýt v jarové vodě a nechat vysušit. poté jsem je slepil tavným lepidlem a vytvořil kmen bud podle fantazie, nebo podle fotek stromů které jsem si nafotil v přírodě, když byl kmen hotov, použil jsem polotovar stromečků, jak jsem později zjistil, že jde o merlík osinatý, jeho větvičky rozlámal pomocí pinzety na menší kousky(větvičky)a pomocí tavného lepidla lepil na kostru kmene, až jsem byl s korunou stromu a její bohatostí spokojený, přišlo na řadu lepidlo na korek a pomocí štětce nanesl na kmen stromu a vytvořil povrch kůry, po zaschnutí přišel nástřik barvou podle toho jestli to má být bříza nebo jiný druh stromku, tak podle toho je řešen barevný odstín, poté přijde nástřik lepidlem, tady se musí dát pozor aby se nedostalo lepidlo moc na kmen, ale jen na větve, posypat lehce statickou trávou a vybraným posypem a jako vždy zafixováno bezbarvým lakem. Jak se povedlo nebo jak se vám líbí můžete posoudit sami, první fota jsou motané drátky a tkanina, další uz kostra přírodní spolu s použitím merlíku osinatého, jež mne osobně se líbí nejvíce.

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

Tak to by bylo pro tentokráte vše, možná přibudou další články nejen o stromečkách, ale i o vozech nebo lokomotivách, které se snažím vyrobit si doma na koleni. Poděkování patří VoVovi za uveřejnění článku a pokud by měl někdo zájem o stromečky, může se mi ozvat na email: pavelkadlecek () seznam.cz. Snad se líbilo a pomohlo přispět svou troškou do našeho modelářského světa, s pozdravem Pavel.

12 komentářů: „Stromečky nejen z merlíku

  • Moc hezká práce. Čekám až mi můj dodavatel dodá statdekor abych mohl zkusit smrky. S merlikem chci taky experimentovat. Na fóru modely.biz bylo onehda povídání o merlíku a jeho pěstování doma nicméně to tam nějak utichlo.

  • Petr1988 – doma ti žádný merlík nevyroste to se vsadím. Je to jen ztráta času. Musíš koupit merlík od Nocha.

  • Ale čoby nevyrástol. Mne v kvetináči na balkóne rastie každý rok. 🙂

  • Tenhle ukrutný plevel ti vyroste pod širým nebem kdekoliv, jenom musíš dávat pozor aby v dohledu nebyl žádný zahradník, protože dostaneš osvěžující ránu motyčkou a navrch sprchu totálním herbicidem 🙂

  • Toš taky chlapci přidám příhodu s Merlíkem.
    Jako asi každý kdo má snahu si vytvořit nějakou zelen samo domo,tak jsem taky zakoupil Merlík NOCH,že semínka zasadím.
    Rádoby stromečky(spíš keře se vcelku povedli)přítelkyně zasadila semínka koncem dudna do truhlíku(koza jedna)kde semínka krásně rostla,než začal být truhlík jaksi malý,tak jsem se rozhodl stromečky přesadit,a do prdele,po zasazení na zahradu, vceklu rumiště,do druhého dne vše total kaput, Stalingrad!už mám nachystanou další podstatně větší várku semen za rok nasbíranou,ale už k tomu přítelkyni nepustím širokým obloukem a hlavně,HNED DO ZEME,ŽÁDNÝ TRUHLÍK A PŘESAZOVÁNÍ!!!
    Majkl

  • Na zahradě nesmíš mít v okolí ty černý a hnědý slimáky, úplně krásně a totálně likvidují všechno na zahrádce a širokém okruhu až k betonovým plochám, takhle už asi dva roky po sobě, takže dávám jedině do velkého (obřího) květináče na balkón, tam se zatím nedostali.

  • Slimákama to není,druhej den večer byli všechny rostlinky úplně uschlý na troud,jak tabák jen vyhulit.

  • Cau kluci,
    merlik pestuju skoro deset let a jde to celkem dobre. Akorat to chce vysejt brzy na jare – klidne v breznu a pak jednotit. V dobre zemine se tomu dobre dari a pak je to moc nahnacane a jednotlive rostliny se spletou dohromady a ostatni jsou hubene.
    Dobrych vysledku jsem mimodek dosahl, kdyz se seminka omylem dostaly na stavebni rumiste – bylo jich malo a mely prostor. Podminkou je dost slunce a ne moc vlhka. A zmineni slimaci jsou fakt mor, zejmena v prvni fazi, kdyz to zacina rust. To jsou schopni sezrat uplne. Ale to resi v pohode granule na slimaky, odzkouseno.
    Presazovat to samozrejme nejde a uz vubec ne prostokorenne (bez balu hliny). Potrha se drobne pletivo a chcipne to…takze stalingrad zadny div…
    Taky jsem kdysi vyplodil jeden clanek na zababove:
    http://zababov.cz/index.php?id=920&L=3%2Flayout.php%3Fsekce%3D
    Dobra vec se ale lety overila (spis vyvratila). V nasich podminkach zrejme nehrozi nejake masivni rozsireni ve stylu bolsevniku…takze se nebojte a pestujte!
    Zdravi PBur

  • To mi pánové řekněte jak to děláte, že Vám ten Merlík roste! 🙂 Já se o něj snažím již poněkolikáte, ale ani jednou se nezadařilo. Ani výhonek nic. 🙁

  • Mne to rastie už samo. 🙂 /Veď je to burina/ Na jar to stačí len zalievať a vytrúsené semienka z predošlej úrody začnú samé klíčiť.

  • Neměl by někdo pár semínek co by mohl postrádat?? Ty co jsem zasadil, byly asi staré. 🙁

  • Zdravím pěstitele merlíku. Neměl by někdo pár semínek na prodej ? Rád bych zkusil nějaký vypěstovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..