Filtruju, filtruješ, filtrujeme – dnes pájecí výpary
Po vánocích jsem si tak jeden večer v klídku pájel, a zase na mě přišlo takové šimrání v krku, jak člověku pořád něco kouří do obličeje… Nedalo by se to nějak vyřešit? Asi ano…
Říkal jsem si, že stejně jako nedávno v případě stříkacího boxu, už určitě někdo vymyslel něco jako odsavač, tak se podívám po internetu. Netrvalo dlouho a našel jsem. Přímo odsavač pájecích výparů s uhlíkovým filtrem. Nelenil jsem a za 900 Kč jsem si objednal další ulehčovadlo života a krám do bytu. Odsavač jsem koupil na GME, kde ho měli za nejlepší cenu. Stejně jako v případě stříkacího boxu je to nějaká Čína, kdy si na ní každý nalepí svojí nálepku.
Není to samozřejmě jen o foukání vzduchu pryč – je to také o filtrační schopnosti, protože prostředky používané při pájení jsou samozřejmě samá chemie – kolega Zejmi mi nedávno vyjmenovával všechny ty oxidy a kyseliny – tak například úryvek z konverzace: “Používáš pastu nebo kapalinu pájecí? V kapalině je větší podíl kyselin a ty při vypařování rády uvolňují svoje oxidy – sírovka → SO2 (dráždí dýchací cesty, štiplavý zápach; HCl → chlor případně jeho oxidy opět to samé nevím co v tom přesně je, ale pasta by měla být zdravotně lepší”. A tak jsem usoudil, že investice do zdraví (které se bohužel nedá ohodnotit ihned) je cennější než těch pár stovek za větrák. Pro někoho, kdo pájí jednou ročně 1 malý model, to asi nebude, ale na pravidelnější práci s lepty nebo plošnými spoji třeba od 30 minut párkrát za měsíc bych o tom už rozhodně uvažoval.
Takto to vypadá – vypadá to zhruba jako reflektor, ale místo světla je filtr.
Filtr je opět docela hrubé struktury.
Schovaný za výklopnou mřížkou – filtr je výměnný.
Za filtrem je poměrně velký větrák. Když porovnám se stříkacím boxem, tak je větrák určitě tak 4x větší – díky tomu je také 4x silnější, ale také 4x hlučnější.
V balení jsou také další 2 náhradní filtry.
V návodu se uvádí, že filtr odsaje (a profiltruje) cca 80 % výparů z pájení.
U odsavače bych kvůli jeho velkému tahu docela uvítal nějaké “kolečko” na regulaci síly. Takto je tu jen zapnuto/vypnuto.
Za větrákem už je rovnou výdech.
Otočný mechanismus je řešen pomocí utahovacích závitů. Po povolení lze natáčet nahoru/dolu.
Odsvač jde polohovat – toto je jeho vrchní poloha.
A jeho spodní poloha.
Zakončení cca 1,5 metrovou šňůrou.
Funkce je velmi jednoduchá – zapnout, čímž vznikne poměrně silný proud vzduchu. Právě že tak silný, že mi až teď v zimě trochu táhlo pod nohami. Naopak ven vzadu funí vzduch opět poměrně do dálky a dokáže tak docela rozhýbat vzduch v pokoji. Nevýhodou je poměrně vysoká hlučnost. Velká část hluku je opět jen hučení vzduchu, ale na rozdíl od stříkacího boxu, který je opravdu tichý, už toto vyloženě není na sledování televize při pájení, leda by měla televize zvýšenou hlasitost. Ani ostatní členové domácnosti již plně nedocení hluk od větráku. Je to naštěstí jen “mělké” šumění, žádné hučení, ale je to již znatelný hluk. Filtr nasává pájecí výpary spolehlivě cca do vzdálenosti 20 cm od filtru, což už je dostatečná vzdálenost neomezující nijak volnost práce. Je každopádně potřeba hlídat, že se stále pohybujete v dosahu nasávání. Ve chvíli, kdy se taví cín (a jde z něj kouře nejvíc) to jde samozřejmě bez problému poznat. Po několikadenním intenzivním využití musím uznat, že účel to splnilo na 110%. Jakékoliv výpary jsou minulostí, filtr vše spolehlivě pohlcuje, a já tak můžu dlouhodobě pracovat bez rušení.
Když jsem domů dovezl tento filtr, napadlo mě, že by z toho možná dokonce byl dobrý (a hodně silný) stríkací box po doplnění nějakého předního boxu pro usměrnění vzduchu… A možná i lepší než ten box Fengda za 1700…
Hm, já pájím 35 let a nic mi není. Nebo – ty jako myslíš, že ta holá hlava by s tím mohla souviset? 😀
Asi málo dýcháš 🙂
Já teda pájím taky už nějaký ten pátek, první a stále používanou páječku jsem dostal na Ježíška cca 1972, A taky mám jen vysoký tlak, brýle a načnutá játra. Ale myslím, že to není vlivem vdechování výparů při pájení. Na rozdíl od kolegy Zlámalíka ( pokud se neurazí, že si dovoluji ho považovat za kolegu) mi ani vlasy nezeslezly. Teď by měly následovat 3 smajlíky, ale neumím je vytvořit.
Ladis: no vidíš, kluci jak buci a jen Vovo tady prudí jak bezpečák 😀
P.S.: co bych se urážel, kolegové samozřejmě jsme – a smajlíka napiš normálně : – ) – ono se to převede samo.
Pánové, ona to až taková sranda není a kolega VoVo určitě udělal dobře. Výpary kyseliny chlorovodíkové nejsou nic zdravého – v plicích se z nich opět díky vlhkosti vytvoří kyselina a tu zrovna v plicích nechceme nikdo. O jiných lahůdkách už vůbec nemluvím. Ovšem já bych nespoléhal na filtraci ale pouze bych to odsál ven