Kolejiště a doplňky

Sroubek WEPE

DSCN0131Získal jsem do sbírek laserovanou chajdu od firmy WEPE. Pytlík s několika „rámečky“ z různě silné lepenky a fólie na okna neobsahoval nic podobného návodu. Pachatel si tedy musí vystačit s obrázky na krytu uzávěru pytlíku.

Z jednoduché stavebnice lze celkem rychle vytvořit chajdu, vzniklou vylepšením klasického trampského srubu někdy v průběhu 60. let.

DSCN9933

DSCN9934

DSCN9937

Stavbu zahájíme tradičně nabarvením dílů. Fantazii se meze nekladou, lepenka se bude ale docela kroutit. Po proschnutí zasklíme okna a dveře, sestavíme komín. Vřele bych doporučil z nějakého kusu kartonu udělat dovnitř podlahu a případně i nějakou mezistěnu – stavebnice je postrádá a příliš „živé“ stěny neprospívají výsledné geometrii stavby. Vlastní stavbu zahájíme vlepením oken a dveří do příslušných otvorů ve stěnách. Následně slepíme stěny – mají drobné zámky. Pak v přední části zafixujeme geometrii stavby „betonem“, který zajistí jeden roh celé stavby a pevnou základnu pro přístěnek. Sestavíme přístěnek a přilepíme ho ke zbytku chaty – z kousku vhodného hranolu můžeme dovnitř naimitovat komín, který v základu tvoří jen pruh s komínovými dvířky na stěně přístěnku a kompletní nadstřešní část. Necháme torzo stavby proschnout a připravíme si sadu střešních dílů. Střechu tvoří dva díly krytiny s pofiderním vzorkem, který má asi imitovat plechové „šablony“, dva díly podbití a několik plných žeber, jejichž rozmístění je na vůli stavitele. Žebra by měla geometricky vymezit celou stavbu. Dvěma kusy jsem zpevnil čela a zbytek rozmístil, jak se dalo, přičemž jedno žebro jsem instaloval do míst, kde je zadní strana přístavku. Následně jsem nalepil na žebra střechu a z boků chajdy mezi stěny a okraje střechy dolepil na volné části žeber pásy podbití. Délku pásů podbití je třeba upravit na míru a před lepením je ohnout, aby korespondovaly se zalomením žeber. Případně je možné podbití rozstříhnout po délce a lepit po částech. Po kompletaci střechy jsem dolepil komín, okenice a nakonec zevnitř zaslepil okna zbytkem záclon z nějaké jiné stavby – bohužel jsem měl jen nějaké světlé, což dojem nevylepšilo. Následoval nástřel fotek, oprava až nezdravě křivých okenic a retuše nátěru. Ve finále jsem do přístěnku vlepil nějaké úlomky špejlí a „prken“ od jiných staveb, coby zásobu palivového dřeva. Z dílů zbyde jen jakýsi rám, který měl patrně podpírat střechu nad betonem před vchodem, ale absolutně se tam nehodí.

DSCN9938

DSCN9942

DSCN9943

Sroubek od WEPE je klasické „dodo“, poskytuje ale četné možnosti úprav a vylepšení, v základu ale vyžaduje stavba plnou pozornost a denní světlo. Díly z relativně tenké lepenky se kroutí jak klubko hadů a absence vnitřních výztuh ke slušnému výsledku taky moc nepomáhá. Výsledek rychlé stavby pak může vypadat dost zanedbaně, což je na mém kousku docela dost vidět. Jako polozapomenutá bouda kdesi v lese u potoka ale pozorovateli ukáže jen o málo víc, než pouhou střechu…

DSCN0128

DSCN0129

DSCN0130

DSCN0131

Staviteli vzhledem k charakteru stavbičky nebude líto do dílů říznout a vytvořit jinou variantu stavby. Jde o záležitost na jeden – dva večery a hodí se na doplnění pozadí někde pod lesem u potoka či rybníka, kde ve své „tovární“ podobě sehraje roli rekreačního objektu či oddílové klubovny, po úpravě i klasického starosvětského prvorepublikového trampského srubu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..