Turistická mapa a rozcestník od Pojezdy.eu
Téhle blbůstce jsem prostě nemohl odolat. Na její “stavbu” jsem se moc těšil, ale protože se teď věnuji jiným projektům, ukážu vám dneska alespoň polotovar, protože podle mě je to opravdu super vychytávka do kolejiště nebo na dioráma. Stavba bude někdy příště.
Jak už je uvedeno v názvu, je to rozcestník a turistická mapa od Pojezdy.eu, kde je možné rovněž lept objednat.
Základním artiklem je určitě samotný stojan na mapy. Ty jsou v jednom leptu dva a jsou u nich i směrovky.
Jsem asi ostuda, ale nebyl jsem si jistý, co je ještě stojan a co už je něco jiného, takže jsem zabrousil na stránky výrobce a nechal se inspirovat obrázky.
Jen jsem na to šáhnul a už jsem to zkazil – stříška by se měla pěkně naohýbat, aby nepršelo na papírovou mapu. My humpoláci (nic proti obyvatelům Humpolce) vezmeme kleště a jdeme ohýbat a výsledkem je zkourcenina. Dejme tomu, že stojan už je postarší a při vichřici na něj popadaly nějaké větve z okolních stromů… Stojan sám o sobě je bytelný, ale uchycení střechy je z poloviční síly materiálu, jen dvou tenkých spojnic a tím pádem dost náchylné na nechtěný ohyb – ohýbačka leptů je zde určitě vhodným nástrojem.
No ale nakonec to vypadá dost dobře, obzvlášť když se to píchne do trávy.
Zvlášť se dá sehnat i samotná vytištěná mapa, za kterou má myslím smysl si připlatit, protože doma nic takto kvalitně vytisknutého nevytvoříte a když ano, tak neúměrně vynaloženému úsilí. Mapa se dá sehnat ve dvou provedeních jako obyčejný potisknutý papír (pro vystřižení a nalepení na lept) nebo jako klasický obtisk.
K dostání je i solitérní stojan na ukazatele se stříškou. Jen bude třeba na nějaký špendlík nebo drátek navléknout jednotlivé komponenty.
Možná to na fotce není moc dobře vidět, ale využívání technologie leptů “až na dřeň” způsobilo, že některé otvory se neproleptaly skrz, což bude komplikovat navlékání, protože už takto je jemnost provedení extrémní a nedokážu si představit do toho rvát vrták, ale uvidíme až se k tomu dostanu. Musím ale říct, že nápad “provlékacích oček” je v tomto pidirozměru opravdu dobrý nápad, jak udržet celek pohromadě.
Je mi líto, že nemůžu stavbu dotáhnout do konce, ale v mé improviované lakovně je teď taková zima, že se tam nedá pobývat déle než minutu… Tak příště! Na závěr pro porovnání stojan s další rozdělanou záležitostí… Představte si, jak malá je Rosnička, jak malý oproti ní je stojan a jak malé oproti stojanu jsou ukazatele 🙂
Stojan jsem stříkl základovkou a poté žlutou.
A pak už jsem nanesl mapu v provedení “obtisk”. První mapu jsem si zničil tím, že jsem si po namočení rozetřel tisk, takže druhou mapu jsem nejprve několikrát přestříknul sidoluxem a šlo to potom krásně.
Pustil jsem se i do rozcestníku.
Vzal jsem jakoukoliv vhodnou tyčku (v tomto případě shodou náhod kláda z SDV BVP), nalepil stříšku a cedule.
Každopádně za tuhle věc palec nahoru, mě to prostě “baví” jen se na to podívám, je to opravdu krásná kuriozitka, která ale zkrášlí každý kout zeleně 🙂
Zdravím VoVo, moc pěkně jsi to napsal. Těším se na pokračování. Myslím, že takových doplňků není nikdy dost:-)
Do jaký epochy to spadá? Sice se mi to líbí, ale mám pocit, že je to pro mě moc moderní.
Naopak! Tahle stojany jsou socialistický design. Já je pamatuju odjakživa a to toho moc nepamatuju (70. léta).
Dobry den,
jsem rad, ze se stojan libi!
Nejprve drobny komentar ke stavbe – striska prijde oddelit od stojanu, ohnout a nalepit zpet (z tech dvou pridrznych plisku nechat tak max. 0.5 mm, ale mohou jit klidne pryc cele). Lepit napr. kvalitnim gelovym vterinakem 😉 Dopisu na stranky lepsi navod, aby to bylo jasne.
Pokud budu delat na filmech nejake upravy, tak zrejme udelam na zaklade tohoto clanku vylepseni – ty spojky prijdou zesilit a doplnit o ohybaci drazky, a pak to pujde presne takhle. Dobry napad!
Co se tyka vrsku rozcestniku – neproleptany je schvalne, prijde na vrsek tyce a tak jsem nechtel aby sla skrz. Ale zas je fakt, ze by se to mozna lepe pajelo zhora. Kdyztak se da protahnout vrtackem naznaceny otvor.
Abych jeste odpovedel na dotaz ohledne epochy – KCT zavedl na pocatku 60. let unifikovany rozmer map a brzy nato byla navrzena konstrukce stojanu tvorici predlohu pro stavebnicku. Nejsem si ted jist rokem, musel bych to dohledat v podkladech, ale prvni se instalovaly nekde kolem let 1964-65. Ve vysledku jich bylo osazeno nekolik tisic.
Na nekterych mistech se daji najit i mapy zavesene na zdi – je pouzit panel z tohoto stojanu a mapa.
Co se tyka motivu mapy – osobne se mi vic libi ten tisteny na fotopapir – je kontrastnejsi, protoze poklad je opravdu bily – obtiskovy papir i s bilym podkladem je trosku zazloutly. Na druhou stranu ma fotopapir tloustku papiru a v mensich meritkach je to videt.
Ano, taky jsem si koupil mapu, zrovna v teď sobotu. A to jsem si vždycky myslel, že až do tohoto “levelu” bláznovství se v TT nikdy nedostanu 🙂
VoVo, pozor, až to budeš osazovat, před mapou musí být vydupaný místo, ne tráva! Mrkni někde v reálu.
Jen mimochodem, mapy mame ve verzi Posazavi a Krkonose.
Posazavi je vic zelene a modre 😉 A v rohu nema logo KRNAPu.
VoVo: No paráda, ale zase jsi mě předběhl, já si je nakoupil hned, jak je vvitty uvedl na trh, ale ještě jsem se k nim nedostal, ani ne tak z nedostatku času jako spíš se mi je nechtělo zatím dělat “do šuplíku”. No ale když ti mrzne v lakovně, třeba tě přeci jen trumfnu. Něco mě taky napadlo…
Vvitty: Bude i Šumava?:-)
vvitty: Díky za upřesnění období, pro moje potřeby je tahle roztomilost opravdu příliš moderní, ale časem se někam bude hodit.
Myslel jsem neproleptaná očka u ukazatelů, nikoliv u stříšky – u té to samozřejmě chápu 🙂 Mně na první pohled přijdou oba druhy map co se týče kvality tisku stejné a vyzkouším určitě ten obtisk, protože v TT už by opravdu ten fotopapír byl asi moc silný, uvidíme 🙂 Snad jen že ten obtisk má vidět lehké prasklinky v souvislém červeném tisku, ale to jen při hledání pod lupou 🙂
Stojany a ukazatele vlastním již delší dobu a jsou opravdu skvělé!!!
Použily jsme je s kolegou na naší vznikající modulovce.Kdo má zájem,může se podívat na nějaké fotky na našich stránkách:
http://tt-masinkov-lutin.prohlizet.net
Sumava? Mno… uvidime 🙂
Nejlepe jestli mi nekdo posle fotku ze Sumavy (samozrejme se stojanem 🙂 ).
Vovo: prasklinky tam byt muzou, s tim toho moc nenadelam – ono je to nakonec jedno, protoze po namoceni obtisku a prenaseni stejne tisk popraska, jak obtisk pracuje. Je to tistene na bezne inkoustovce (dobre, na takove co ma opravdu vysoke rozliseni). Na tiskarne co se tisknou treba popisky vozu bohuzel neudelam prislusny soutisk atd.
Stejne jsou v realu ty mapy oslehane destem a popraskane 🙂
mapy by mely byt striknute Sidoluxem uz z vyroby, ale je mozne ze utekla nejaka ktera nebyla striknuta dost… priste zkusim nejaky jiny lak.